Reżyseria:
Slávek HorákZdjęcia:
Jan ŠťastnýMuzyka:
Petr MalásekObsada:
Viktor Dvořák, Aňa Geislerová, Martin Hofmann, Barbora Seidlová, Stanislav Majer, Adrian Jastraban, Jiří Bartoška, Mikuláš Křen, Zdeněk Pecháček (więcej)Opisy(1)
Pierwszy pełnometrażowy film fabularny o Václavie Havlu - zmarłym w 2011 roku czeskim dramatopisarzu, obrońcy praw człowieka, polityku i prezydencie kraju. Koncentruje się na przemianie Havla z odnoszącego sukcesy - później zakazanego - dramaturga z lat sześćdziesiątych w działacza na rzecz praw człowieka i więźnia sumienia w latach siedemdziesiątych. Kulminacją jego przemiany było stanięcie na czele czeskiej aksamitnej rewolucji i wybranie go w 1989 roku (po 41 latach) na urząd pierwszego niekomunistycznego prezydenta Czechosłowacji. (Warsaw Film Festival)
(więcej)Obsada
Viktor Dvořák
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Podezření (2022) (serial)
České století (2013) (serial)
Takový slušný člověk (2001) (film telewizyjny)
Aňa Geislerová
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Żelary (2003)
Dobří holubi se vracejí (1988)
Přítelkyně z domu smutku (1992) (serial)
Martin Hofmann
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Vlny (2024)
Případy 1. oddělení (2014) (serial)
Ochránce (2021) (serial)
Barbora Seidlová
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Dámský krejčí (2012) (nagranie teatralne)
Lotrando a Zubejda (1996)
Nevinné lži (2013) (serial)
Stanislav Majer
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Vlny (2024)
Případy 1. oddělení (2014) (serial)
Pan życia i śmierci (2005)
Adrian Jastraban
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Král Lear (2003) (nagranie teatralne)
Případy 1. oddělení (2014) (serial)
Gorejący krzew (2013) (film telewizyjny)
Jiří Bartoška
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Bratři Karamazovi (1981) (nagranie teatralne)
Smysl pro tumor (2024) (serial)
Hřbitov pro cizince (1991) (film telewizyjny)
Mikuláš Křen
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Samotni (2000)
Hitler: Narodziny zła (2003) (film telewizyjny)
Hanele (1999)
Zdeněk Pecháček
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Pan życia i śmierci (2005)
Mord (2024)
Niewinny człowiek (2016) (film telewizyjny)
Michal Isteník
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Lakomec (2020) (nagranie teatralne)
Czerwona linia (2018) (serial)
La Dame d'Izieu (2007) (film telewizyjny)
Jiří Wohanka
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Soudné sestry (2007) (nagranie teatralne)
Případy 1. oddělení (2014) (serial)
Łobuziaki (1975)
Jan Kolařík
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Lata dziewięćdziesiąte (2022) (serial)
Balada pro banditu (2012) (nagranie teatralne)
Raskolnikov: jeho zločin a jeho trest (2009) (nagranie teatralne)
Dominik Miškovský
Najlepsze filmy:
Havel (2020)
Miroslav Hanuš
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Maškaráda čili Fantom Opery (2009) (nagranie teatralne)
Soudné sestry (2007) (nagranie teatralne)
Případy 1. oddělení (2014) (serial)
Jiří Kout
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Metanol (2018) (film telewizyjny)
Czerwona linia (2018) (serial)
...a bude hůř (2007)
Pavel Hermanovský
Najlepsze filmy:
Havel (2020)
Atlas ptaków (2021)
Slunečná (2020) (serial)
Roman Groszmann
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Stíny v mlze (2022) (serial)
Havel (2020)
Andrei Toader
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Lata dziewięćdziesiąte (2022) (serial)
Vodník (2019) (serial)
Pět mrtvých psů (2016) (serial)
Patrik Plešinger
Czechosłowacja
Najlepsze filmy:
Lata dziewięćdziesiąte (2022) (serial)
Informator (2020) (serial)
Monte Cristo (2002) (nagranie teatralne)
Anna Randárová
Czechy
Najlepsze filmy:
Anděl Páně 2 (2016)
Podejrzenia (2019) (film telewizyjny)
Uśmiechy smutnych mężczyzn (2018)